Polskie Towarzysktow Laryngektomowanych
     
Trochę historii
Górnośląski Oddział Rejonowy w Zabrzu jest 9 z kolei Oddziałem Rejonowym wchodzącym w skład Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Terenem działania jest woj. Śląskie oraz obszar Górnego Śląska.
Stowarzyszenie posiada i wdraża Certyfikat Jakości Pracy nr.31

Wizja:

Chcemy zdobyć pozycję wiodącą w regionie Śląskim organizacji wszechstronnie wspierającej rehabilitację osób po usunięciu krtani na skutek choroby nowotworowej (laryngektomowanych).

Misja:

Zapewnienie laryngektomowanym w Zabrzu i miastach sąsiadujących wielokierunkowej rehabilitacji t. rehabilitacji mowy i głosu, fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej oraz stworzenie z naszego stowarzyszenia prawdziwej wspólnoty ludzi po operacji krtani.

Stowarzyszenie Laryngektomowanych powstało 2 marcu 2006 roku z inicjatywy państwa Haliny i Włodzimierza Zajączkowskich w Tarnowskich Górach, jako ,,Samopomocowa Grupa Wsparcia ,,. Spotkania odbywały się w Restauracji „ U Sedlaczka” przy Rynku Tarnogórskim, tam też była prowadzona nauka mowy…Ci , którzy umieli już mówić uczyli tych, którzy jeszcze tej sztuki nie opanowali, mowy uczyła także pani Logopeda.
W październiku , w obecności ówczesnej Przewodniczącej Zarządu Głównego P T L pani Sybilli Fusiarz, zostało utworzone Górnośląskie Koło Terenowe Opolskiego Oddziału Terenowego P T L z siedzibą w Tarnowskich Górach.
Wybrano władze, przewodniczącym został kol. Marian Nowak, a Honorowym Przewodniczącym Koła został pan Włodzimierz Zajączkowski.
Zajęcia odbywały się różnie , ponieważ restauracja pracowała swoim normalnym trybem, warunki nie zawsze sprzyjały nauce mowy, tym bardziej, że po nawiązaniu współpracy ze szpitalami w Bytomiu i Gliwicach chętnych do nauki mowy przybywało.
Zaczęły się gorączkowe poszukiwania nowego lokum, by można było kontynuować naukę mowy oraz spotykać się rekreacyjnie bez żadnych przeszkód. W końcu odezwało się Zabrze.

Rok 2007 …. już w nowej siedzibie
Z dniem 13 marca 2007 roku Koło zostało oficjalnie przeniesione z Tarnowskich Gór do Zabrzańskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Brodzińskiego 4. Od tego momentu spotkania naszego Stowarzyszenia odbywały się dwa razy w miesiącu w każdą drugą i czwartą środę miesiąca. Spotkania te to nie tylko integracja ale przede wszystkim nauka mowy, Uczyli Ci , którzy już tę mowę opanowali czyli kol. Marian Nowak.
W dniu 15 marca 2008 roku dzięki usilnym staraniom naszego Przewodniczącego kol. Mariana Nowaka w Zarządzie Głównym PT L Walne Zebranie Delegatów podjęło uchwałę w sprawie powołania Górnośląskiego Oddziału Rejonowego oczywiście z siedzibą w Zabrzu. W 2009 roku zostaliśmy zarejestrowani w K R S jako Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych Górnośląski Oddział Rejonowy w Zabrzu pod numerem KRS 332226 a w 2011 roku Oddział uzyskał status O P P.


2013
W placówce COP-u zadomowiliśmy się na dobre, to tam odbywają się nasze spotkania integracyjne, są zajęcia z nauki mowy..to tam spotykamy ciekawych ludzi..to tam planujemy naszą przyszłość.
Praca w naszym Stowarzyszeniu też wygląda całkiem inaczej, dzisiaj pracują z nami dwie logopedki...pani Małgorzata Jeziorska i Iwona Nowińska oraz rehabilitant Tomek Ben. Mamy także zapewnioną opiekę psychologiczną, ponieważ pani Iwona ma także ukończoną psychologię.
Nasze Stowarzyszenie... to nie tylko nauka mowy, bierzemy czynny udział nie tylko w akcjach organizowanych przez UM ale także startujemy w konkursach.
Staramy się jak najwięcej czasu spędzać razem....wyjeżdżamy na wycieczki...na wczasy rehabilitacyjne czy grillujemy wspólnie u Ireny i Mariana czy na Ranczu.
Rozwijamy także nasze zainteresowania....zafiksowani kręglarze od kilku lat spotykają się raz w miesiącu w Plazie na kręglach, natomiast miłośnicy fotografowania na każdej imprezie robią mnóstwo zdjęć, które potem spływają do mnie bym mogła z kilkuset zdjęć wybrać 30 do Galerii na stronce internetowej ..i to dopiero jest problem !!!
W naszym Stowarzyszeniu działa także spora grupa wolontariuszy, tworząc Grupę Samopomocową, ktora z kolei opiekuje się naszymi laryngektomowanymi. Dla nas wolontariuszy takim szczególnym dniem jest obchodzony w grudniu DZIEŃ WOLONTARIUSZA, w czasie którego wręczane są dyplomy i nagrody,my tych dyplomów już mamy dość sporą liczbę. W czasie wręczania nagród nasi zarapowali piosenkę z albumu Janoscha pt. NA POCIECHĘ COŚ PYSZNEGO...zrobili furorę za co dostali olbrzymie brawa.
Drugi raz swoje umiejętności wokalne zaprezentowali na zakończenie turnusu w Okunince...było super, jeszcze trochę a nagramy płytkę i to dopiero byłby hicior !!!
Nasza kadra się powiększyła o dwóch fachowców są to Izabela Gniezdzia-Buc- logopeda oraz Anna Pieszkalska- rehabilitantka.
To tyle na razie o nas, jest to oczywiście olbrzymi skrót, ale to dopiero początek na tej nowej stronce. Bieżące wiadomości będą znajdować się w dziale KRONIKA
O Towarzystwie  |   Informacje  |   Biblioteka  |   Kontakt  |   Forum  |   Oddziały  |   Dla Członków PTL
Wszystkie prawa zatrzeżone © 2013 PTLZG.EU
projekt i wykonanie pozycjoner.net
Witryna ta używa plików cookie (pliki zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika) w celach statystycznych i reklamowych.
Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej - więcej informacji tutaj.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.