Polskie Towarzysktow Laryngektomowanych
     
kwiecień 2024r Walne Zebranie Sprawozdawcze
W dniu 18 kwietnia 2024 r w Zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków OR w Zabrzu. Zebranie otworzył przewodniczący OR w Zabrzu witając przybyłych. W następnej kolejności przedstawił porządek. Po przedstawieniu porządku obrad który został jednomyślnie zaakceptowany przez zebranych wybrano komisję mandatowo-skrutacyjną która po przeliczeniu obecnych stwierdziła że na ogólną liczbę 60 członków w obradach bierze udział 40 członków, co stanowi 66,5% przy wymaganych 50% członków i walne zebranie jest władne do podejmowania uchwał. Podczas obrad komisja Rewizyjna przedstawiła sprawozdania finansowe oraz merytoryczne za 2023 rok które zostały przyjęte ze zrozumieniem przed zebranych. W następnej kolejności komisja uchwał i wniosków w imieniu której wystąpili trzej członkowie prezydium zarządu zaproponowała przyjąć sprawozdania za 2023 rok oraz udzielić zarządowi absolutorium. Po czym przystąpiono do głosowania projektu uchwał za przyjęciem sprawozdań opowiedziało się 100% zebranych. Nikt się nie wstrzymał. Nikt nie był przeciwny. Następnie podjęto uchwałę w sprawie udzielenia zarządowi absolutorium za przyjęciem również opowiedziało się 100% zebranych. Nikt się nie wstrzymał. Nikt nie był przeciwny. Po głosowaniu omówiono obecną sytuację panującą na dzień dzisiejszy w stowarzyszeniu oraz omówiono wolne wnioski oraz informacje bieżące. Przewodniczący podziękował zebranym za czynny udział w obradach i życzył szczęśliwego powrotu do swoich domów. Na tym zebranie zakończono. Zdjęcia umieszczono w galerii.
Grudzień 2023 r Spotkanie wiigilijne
W dniu 8 grudnia 2023 r w Restauracji Pod Kasztanami odbyło się coroczne spotkanie wigilijne członków stowarzyszenia ich rodzin i sympatyków. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta Zabrza Pan Krzysztof Lewandowski, Przewodnicząca Rady Miasta Pani Łucja Chrzęstek-Bar, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Pani Czesława Winecka, Proboszcz Parafii Św. Kamila O. Wojciech Węglicki, Koordynator ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Renata Skrok, Przewodnicząca Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Helena Budzanowska, Logopedzi, Psycholog oraz przedstawiciele Centrum Organizacji Pozarządowych, Przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowych Stowarzyszenia Tęcza na czele z Panią Prezes Małgorzatą Petają, przedstawiciele Stowarzyszenia Diabetyków Koła Zabrze z Panią Prezes Elżbietą Godyń, przedstawicielkę biura podróży Jan Panią Elżbietą Królikowską. Na wstępie w świąteczny nastrój wprowadził nas artysta salonu Twórczego Pan Patryk Filipowicz wykonując na gitarze kolędy polskie. Następnie przewodniczący Stowarzyszenia kol. Marian Nowak przywitał wszystkich przybyłych oraz podziękował wszystkim za pomoc oraz zaangażowanie w pracy na rzecz stowarzyszenia. Następnie O. Wojciech wygłosił słowo boże. Po wygłoszeniu słowa bożego uczestniczy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Po czym zebrani przystąpili do konsumpcji serwowanych smacznych potraw wigilijnych. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze. Mamy zamiar o ile zdrowie oraz będą ku temu warunki te spotkania również przyszłych latach kontynuować. Wszystkim uczestnikom w imieniu swoim oraz zarządu stowarzyszenie pragnę gorąco podziękować za przybycie życząc Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2024 roku.


Wrzesień 2023r Stara Morawa
No, takiej wycieczki tośmy już dawno nie mieli! Ziemia Kłodzka i jej uroki zasługują w całej pełni na oklaski i słowa zachwytu – przepiękne i malownicze górskie krajobrazy, świetnie przygotowane dla zwiedzających rozmaite atrakcje turystyczne, miła i profesjonalna obsługa turystów, gościnność i znakomita kuchnia hotelowa, a do tego jeszcze, specjalnie chyba dla nas, zamówiona śliczna, ciepła i słoneczna pogoda. Słowem wymarzone okoliczności wczesnojesiennych podróży. Gdzieśmy nie byli, czegośmy się nie naoglądali...
Na początek urokliwe, ale groźne Kłodzko, rozłożone na wielu pagórkach, ze starymi raczej zadbanymi, kamienicami i kościołami, no i oczywiście największą atrakcją – pruską twierdzą Fryderyka Wielkiego. Jej zwiedzanie budzi szczery podziw dla budowniczych i jeszcze szczersze współczucie dla stacjonujących tam niegdyś w niezwykle surowych warunkach oraz strasznym pruskim drylu żołnierzy.
Jej osobliwą atrakcją jest podziemna trasa korytarzy minerskich, Nawet nasza Jola musiała schylać główkę, tak tam nisko!
Dla poprawy nastrojów obejrzeliśmy fantastyczny park miniatur, mini- budowli najbardziej znanych i ważnych w świecie. Była tam i Wieża Eiffla, i Fontanna di Trevi i najsłynniejsze zamki i pałace Śląska, a wszystko tonęło w przepięknie skomponowanych rabatach kwietnych po niedawnej wystawie kwiatów.
Potem była niesamowita Jaskinia Niedźwiedzia. Przepiękne groty z niezwykłymi stalaktytami i stalagmitami oświetlone zmyślną kompozycją świateł. Urokliwe i groźne. Fascynujący spacer!
Duże wrażenie zrobiła też na nas kopalnia uranu w Kletnie. Co prawda część naszych to byli górnicy, ale uran, wiadomo, robi wrażenie. No i warunki pracy w tej kopalni duuuużo gorsze niż w naszych, śląskich kopalniach. Szacunek dla tamtych tak okrutnie wykorzystywanych kolegów! Tym większy, że wbrew woli służyli złej sprawie...
Potem, dla odmiany, znów przyroda – pięknie zagospodarowane arboretum. Ogród drzew. Przeróżnych. Naszych rodzimych, ale super dorodnych i tych obcych, sprowadzonych z różnych najbardziej egzotycznych zakątków świata. Tylko podziwiać jak świetnie udało się naszym dendrologom nauczyć je żyć w naszym, surowym przecież dla nich, klimacie.
Byliśmy jeszcze w nigdy niezdobytej największej górskiej fortyfikacji, w Srebrnej Górze. Piękne miejsce, o niesamowitych widokach wkoło. Ale opowieści przewodnika o dniu codziennym służących tam żołnierzy – smutne nadzwyczaj. Dwudziestoletnia służba w ciemnych, ciasnych, wilgotnych i przeludnionych pomieszczeniach, w żałosnych warunkach higienicznych i koszmarnej opiece medycznej. Biedacy!
Ukoronowaniem naszych wędrówek było zdobycie szczytu Czarnej Góry, najwyższego szczytu w Kotlinie. Wpierw odrobinkę (!) podjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym (mamy materiał zdjęciowy), a potem 12 -osobowa reprezentacja grupy pod wodzą przewodniczki zdobyła szczyt!
Udało się. Zaliczyliśmy Ziemię Kłodzką!!!
A poza tym było jak zwykle u nas – czyli świetnie. Wesoło i tanecznie.
Ciut ciut zmęczeni, ale bezgranicznie (?) zadowoleni, wróciliśmy do domu.
Zdjęcia w galerii.
Czerwiec 2023 rTurnus Rehabilitacyjny w Suchej Beskidziej
W dniach od 11-06 do 24-06-2023 r odbył się turnus 14 dniowy rehabilitacyjny z nauką mowy w Suchej Beskidzkiej. Na turnusie przebywała 40 osobowa grupa z następujących miast: Zabrza, Bytomia, Chorzowa, Knurowa, Rybnika, Częstochowy, Zawiercia, Poręby, Tych i Radomia. Zakwaterowani byliśmy w hotelu MONTIS. Organizatorem turnusy było Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych w Katowicach. Oprócz planowanych zabiegów porannej gimnastyki oraz nauki mowy którą prowadziła nasza pani logopeda mgr Martyna Ossowska - Materna organizatorzy zorganizowali nam jeszcze między innymi wycieczki z przewodnikiem podczas których zwiedziliśmy Renesansowy piękny Zamek (Suski zwany Małym Wawelem) położony u stóp góry Jasień u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy., Wadowice, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Mucharskim położonym nad rzeką Skawą w miejscowości Świnna Poręba. Ponadto wieczorki taneczne oraz grill z kapelą góralską. Pobyt odbywał się w rodzinnej atmosferze, jedzenie było wyśmienite z miłą obsługą hotelu. Uczestnicy wrócili wypoczęci, zrelaksowani i gotowi do kontynuacji dalszych zajęć w siedzibie stowarzyszenia.

Spotkanie Wigilijne
W dniu 10-12-2022r w Restauracji Floriańska w Zabrzu przy ulicy Św. Floriana 9 w ramach projektu ,,ZSIECIOWANE ZABRZE" odbyło się spotkanie wigilijne. W spotkaniu wzięło udział 90 osób w tym członkowie stowarzyszenia, członkowie ich rodzin. Wśród zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrza Pan Jan Pawluch, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Łucja Chrzęstek-Bar, Zastępca Dyrektora MOPR Pan Jacek Pankiewicz, Proboszcz parafii św. Kamila o. Wojciech Węglicki, Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Helena Pudzianowska, Dr n med. Ewa Nowińska, dr n med. Bogusława Orecka, Psycholog mgr Ludmiła Prusko, Logopeda mgr Iwona Nowińska, Rehabilitantka mgr Anna Pieszkalska, Przedstawiciele Zabrzańskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia TĘCZA, Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Zabrze, Przedstawiciele Stowarzyszenia MOST, Przedstawicielka Biura Podróży JAN. Spotkanie przebiegało w radosnej przedświątecznej atmosferze, uczestnicy łamiąc się opłatkiem złożyli sobie życzenia, po czym spożyli świąteczne specjały przygotowane przez kucharki miejscowej restauracji. Zdjęcia zostaną zamieszczone w zakładce Galeria.
Konferencja podsumowująca projekt ,,ZSIECIOWANE ZABRZE
W dniu 28-11-2022r w Wieży Ciśnień Zabrze przy ul. Zamoyskiego odbyła się Konferencja podumowująca realizację projektu ,,ZSIECIOWANE ZABRZE"mającym na celu wzmocnienie potencjału społecznego, który realizowaliśmy na zlecenie Misto Zabrze. W konferencji udział wzięli między innymi przedstawiciele Urzędu Miiasta Zabrze: Pan Krzysztof Lewandowski, Pani Czesława Winecka - Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej, Pan Jan Szulik- Koordynator D/S Uzależnień, Pani Urszula Koszutcka -Radna Sejmiku, ŚLąskiego, Pan Jan Zieliński -Pełnomocnik Marszałka woj. Śląskiego D/S Osób Niepełnosprawnych, Pani Danuta Dymek-Dyrektor MOPR Zabrze, Stowarzyszenie MOST, Powiatowy Urząd Pracy, Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, Program Aktywności Lokalnej Zandka, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Zabrzu, Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych Górnośląski Oddział Rejonowy w Zabrzu, Forum RAZEM, Polski Związek Niewidomych Koło Zabrze, Amazonki Zabrze. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej Amari, Stowarzyszenie KOLIBER, Spółdzielnia Socjalna FORUM, LOveCake. Dziękujemy serdecznie Prezes Stowarzyszenia MOST Pani Soni Rzeczkowskiej, że również w tym projekcie uczestniczyliśmy.
Obchody Dnia Pracownlka Sojalnego
W dniu 21 listopada w klubie biznesowym Areny Zabrze odbyło się uroczyste obchody Dnia Pracownika Socjalnego z przedstawicielami MOPR Zabrze, DPS oraz organizacji pozarządowych podsumowano kolejny rok pomocy i opieki dedykowanej potrzebującymi. Za swoje zaangażowanie oraz realizację misji pracownicy oraz przedstawiciele organizacji pozarądowych uhonorowani zostali między innymi krzyżami zasługi. W tym wybitnym gronie znalazł się również nasz przewodniczący kol. Marian Nowak którego Prezydent Miasta Zabrze Pani dr Małgorzata Mańka -Szulik udekorowała złotym krzyżem zasługi. Zdjęcia można w galerii.
Spotkanie Integracyjne
W dniu 22 września po długiej przerwie znowu wróciliśmy do siedziby w COP gdzie odbyło się spotkanie integracyjne dla cz łonków oraz sympatyków GOR PTL w Zabrzu. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście Panie księgowe mgr Irena Misztal i Monika Jakóbczak oraz Koordynator D/S Uzależnień inż Jan Szulik a warsztaty psychologiczne prowadziła Pani psycholog mgr Ludmiła Prusko. Spotkanie po tak długiej przerwie zostało z entuzjazmem przyjęte przez uczestników i odbyło się w przyjemnej i radosnej atmosferze. Przy kawce oraz cisteczkach przygotowanych przez nasze koleżanki Danielę, Halinę i Jolantę wspomnień nie było końca. Podczas spotkania Pani psycholog w miarę potrzeb udzielała porad psychologicznych. Przewodniczący kol. Marian Nowak przypomniał o odbywającej się we wtorki nauce mowy zachęcając obecnych do wzięcia w nich liczniejszego udział. Z racji tego, że obecni na spotkaniu to mieszkańcy 12 miast woj. ŚLąskiego kol. Marian życzył im szczęśliwego powrotu do swoch domów. Fotki znajdują się w galerii.
Wyjazd Rekreacyjno-Turystyczny o charaktterze integracyjnym w Lewinie Kłodzkim w dniach od 09.09. do 11.09.2022r
Członkowie Górnośląskiego Oddziału Rejonowego PTL w Zabrzu w ramach projektu SKRiT w dniach od 09-09-2021 do 11-09-222r przebywali w Kotlinie Kłodzkiej. Zakwaterowani byliśmy w OW Maria w Lewinie Kłodzkim gdzie była nasza baza wypadowa. Zwiedziliśmy między innymi: Muzeum Papiernictwa, Dworek Chopina oraz Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju. Odbyliśmy z przewodnikiem całodniową wycieczkę autokarową do Skalnego Miasta w Adrśpach w Czechach podczas zwiedzania pływaliśmy łódkami po jezioru Adrśpach w drodze powrotnej zwiedziliśmy Park Zdrojowy w Kudowie -Zdroju. Ponadto odbyła się uroczysta kolacja z obsługą D/J oraz kolacja grillowa z pieczeniem kiełbasek oraz degustacją świetnego Czeskiego piwa. Atmosfera jak zawsze była znakomita wyżywienie smaczne. Personel miły i życzliwy. Za to im bardzo dziękujemy. Na pewno tutaj powrócimy. Fotki z pobytu znajdują się w galerii.
Nauka mowy zastępczej w COP
Nareszcie w COP. Znowu w stowarzyszeniu wszystko wraca do normy. Nauka mowy zastępczej dla osób po częściowym oraz całkowitym usunięciu krtani ruszyła pelną parą. Fotki w galerii.
Turnus rehabilitacyjny z nauką mowy w Mielnie Unieściu
W dniach od 18-06-2022 r do 01-07-2022 r 44 członków Oddziału Rejonowego P T L w Zabrzu z w tym: 9 osób z Bytomia, 4 osoby z Chorzowa, 12 osób z Zabrza, 3 osoby z Częstochowy, 2 osoby z Radzionkowa, 2 osoby z Knurowa, 2 osoby z Tych, 2 osoby z Zawiercia, 2 osoby z Świętochłowic 2 osoby z Rybnika, 1 osoba z Siewirza 1 osoba z Jaworzna oraz 1 osoba z Sosnowca przebywało na turnusie rehabilitacyjnym z nauką mowy w Ośrodku Rehabilitacyjno- Wypoczynkowym Polonez w miejscowości Mielno-Unieśce z zaleceniem lekarza miał możliwość skorzystania z zabiegów oraz codziennej gimnatyki porannej. Oprócz codziennej nauki mowy oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Kołobrzegu w programie między innymi był rejs statkiem po morzu. Rejs statkiem po jeziorze Jamno, wycieczkę ciuchcią do latarni Morskiej w Gąskach. Ponadto odbyły się imprezy fakultatywne z udziałem D/J grill oraz dwie uroczyste kolacje. Pogoda wyjątkowo nam sprzyjała, jedzonko wyśmienite, miła obsługa jednym słowem super. W przyszlym roku pragniemy to powtórzyć. Fotki z pobytu znajdują się w Galerii.
Walne Zeberanie sprawozdawcze Członków GOR PTL
W dniu 13 czerwca 2022r w Restauracji Impresja w Zabrzu przu ul. Park Hutniczy 10 w Zabrzu odbyło się Walne Zebranie Członków Oddziału Rejonowego PT L w Zabrzu. Tematem było zapoznanie członków z wynikami finansowymi oraz merytorycznymi stowarzyszenia za 2021r. Obecni po zapoznaniu się z wynkami finansowymi oraz ze sprawozdaniem merytorycznym za 2021 rok w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęli sprawozdaia finansowe i merytoryczni oraz udzielili Zarządowi absolutorium. W sprawach biżących Przewodniczący omówił szczególy zbliżającego się dużymi krokami turnusu rehabilitacyjnego w Mielnie-Unieściu który odbędzie się od 18-06-2022r do 01-07-2022r. Przewodniczący przypomniał również o zbliżjącyhm się o trzydniowym wyjeździe w ramach otrzymanego dofinansowania ze środków PFRON złożonego wniosku SKRiT do miejscowości Lewin Kłodzki. W następnej kolejności zebrani zastanawiali się jak w dobie pandemii usprawnić bieżącą działalność stowarzyszenia. Na zakończenie Przewodniczący podziękował zebranym za czynny ujdział w obradach życząc im szczęśliwegoi powrotu do miejsc zamieszkana.
Spotkanie integracyjne
W dniu 21 kwietnia w restauracji IMPRESJA w Zabrzu odbyło się cykliczne spotkanie integracyjne członków Górnośląskiego Oddziału Rejonowego PTL w Zabrzu oraz ich rodzin. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście między innymi: Pełnomocnik Prezydenta M. Zabrza D/S Osób Niepełnosprawnych Pani Renata Skrok, Koordynator D/S Uzależnień Pan Jan Szulik, psycholożka Pani mgr. Ludmiła Prusko która podczas spotkania udzielała porad psychologicznych obecna była również przedstawicielka biura podatkowego AXEL Pani mgr. Irena Misztal. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze uczestnicy raczyli się świetnymi wypiekami firmowymi tejże restauracji. Na spotkaniu omówiono również sprawy bieżące. Przewodniczący poinformował zebranych że ze względu na fakt iż w COP obecnie odbywa się zbiórka pomocy humanitarnej dla Ukrainy to prowadzenie tam nauki mowy zostało zawieszone do czasu zakończenia akcji. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Centrum Wsparcia Rodziny w Zabrzu otrzymaliśmy na ten okres zgodę na prowadzenie warsztatów logopedycznych w tymże Centrum za co bardzo dziękujemy. Prowadzenie zajęć rozpoczynamy 26 kwietnia od godziny 8:30. Zdjęcia ze spotkania integracyjnego znajdują się w galerii.
01-04-2022r Gala Ogólnopolskiego konkursu ,,Mr. Disabled
W dniu dzisiejszym w Sali Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej –Chebziu odbyła się Gala wręczenia Nagrody Ogólnopolskiego Konkursu ,,Mr. Disebled” za rok 2021 i 2022. Konkurs jest skierowany do panów z niepełnosprawnością, którzy osiągnęli sukces życiowy pomimo wielu przeciwności życiowych. Nasz przewodniczący Marian Nowak miał zaszczyt tę nagrodę w postaci statuetki w kategorii życie społeczne otrzymać. Za otrzymaną nagrodę Kapitule, Dyrektorowi konkursu oraz przedstawicielom Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu Pani Renacie Skrok pełnomocnikowi ds. osób niepełnosprawnych i Panu Janowi Szulikowi Koordynatorowi ds. uzależnień, którzy mu na tej uroczystości towarzyszyli pragniemy serdecznie podziękować.
Zarząd GOR PTL Zabrze

Spotkanie integracyjne
W dniu 14 października 2021 r w restauracji Floriańskiej obyło się spotkanie integracyjne członków OR PTL w Zabrzu oraz zaproszonych gości. Zaszczycili nas dzisiaj swoją obecnością Pełnomocnik Prezydenta D/S Osób Niepełnosprawnych Pani Renata Skrok, Prezes Stowarzyszenia MOST Pani dr Sonia Rzeczkowska , Kapelan stowarzyszenia O. Szkudlarek, Psycholog Pani Mgr Ludmiła Prusko, Rehabilitantka, Pani mgr Anna Pieszkalska, Szefowa Biura Podatkowego AXEL Pani mgr Irena Misztal. podczas spotkania omówiono bieżące sprawy między innymi zarezerwowano organizację turnusu rehabilitacyjnego w miejscowości Mielno od 17 czerwca do 1 lipca 2022r dla 49 osób. dokonano zapisów na 4 dniową wycieczkę w rejon Kotliny Kłodzkiej dla grupy 55 osób w miesiącu wrześniu 2022 r. Zarezerwowano również w restauracji Floriańskiej spotkanie wigilijne na dzień 11 grudnia bieżącego roku. Po skonsumowaniu smacznego posiłku przygotowanego przez kucharki restauracji, odbyła prelekcja którą przygotowała Pani psycholog tematem był problemy psychologiczne występujące u osób po usunięciu krtani. Po czym przy kawce i jabłeczniku między uczestnikami nastąpiła pełna integracja tematów było bardzo dużo ze względu na rzadkie spotkania w dobie pandemii.
Spotkanie to odbyło się się dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, MOPR oraz Urzędu Miejskiego w Zabrzu w ramach otrzymanych grandów. Za co bardzo dziękujemy. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w galerii.
Spotkanie Jubileuszowe
W dniu 18 września 2021 roku świętowaliśmy 30 lat istnienia PTL oraz 15 lat działalności jego Oddziału Rejonowego w Zabrzu. Patronatami Honorowymi byli. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Pani Marlena Maląg, Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Zabrza Pani Małgorzata Mańka-Szulik, Biskup Diecezji Gliwickiej Ks. Jan Kopiec. Patronat medialny objęło Radio Silesia oraz TV Zabrze W obchodach wzięło udział 120 osób w tym: laryngektomowani zrzeszeni w Oddziale Rejonowym w Zabrzu, ich opiekunowie, delegaci z Oddziałów Rejonowych z Bielska-Białej, Olsztyna, Wrocławia, Zamościa, Gdańska, Rzeszowa i Kielc oraz członkowie Oddziału Rejonowego w Zabrzu i zaproszeni goście w tym: Pani Prezydent Miasta Zabrza Pani Małgorzata-Mańka –Szulik, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Łucja-Chrzęstek-Bar, Dyrektor Biura Prezydenta Zabrza Pan Jan Pawluch, Dyrektor MOPR Pani Danuta Dymek, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia Pani Czesława Winecka, Biskup Pomocniczy Diecezji Gliwickiej ks. Andrzej Iwanicki, Pełnomocnik Marszałka ds. osób niepełnosprawnych Pan Jan Zieliński, Pełnomocnik Prezydenta M. Zabrza ds. osób niepełnosprawnych Pani Renata Skrok, Koordynator Ds. Uzależnień Pan Jan Szulik, Przewodnicząca Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Helena Pudzianowska, Proboszcz Parafii Św. Kamila o. Wojciech Węglicki, kapelan Stowarzyszenia o. Leszek Szkudlarek, Pani dr n med. Ewa Nowińska, Pani dr Aldona Barańska-Kazuś, Pan dr Adam Dadok, psycholożka Pani mgr Ludmiła Prusko, rehabilitantki Pani mgr Anna Pieszkalska, Pani mgr. Ewa Windys- Władacz przedstawicie Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Tęcza, Polskie Towarzystwo Diabetyków Koła Zabrze, Stowarzyszenie MOST, Przedstawiciele Centrum Organizacji, Pozarządowych, Przedstawiciele Forum Razem, redaktorzy i operatorzy TV Zabrze oraz radia Silesia zespół muzyczny Drugie Życie umilał nam obchody jubileuszowe. Obchody rozpoczęto w Kościele Św. Kamila gdzie odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez biskupa pomocniczego, Diecezji Gliwickiej ks. Andrzeja Iwanickiego. Po mszy uczestniczący w obchodach zostali przewiezieni do restauracji Floriańskiej gdzie przewodniczący ZG PTL przywitał wszystkich zebranych. Po przywitaniu Pani Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wzniosła toast na cześć zgromadzonych. Następnie zjedzono uroczysty obiad, po czym lekarz laryngolog dr Adam Dadok wygłosił referat na temat Raka Krtani oraz wyświetlił slajdy dotyczące nowoczesnych protez głosowych, które po operacji w szpitalach pacjentom po usunięciu krtani są wszczepiane, Następnie nastąpiła przerwa kawowa, podczas, której uczestniczy raczyli się wspaniałym i smacznym tortem, który sprezentowało nam stowarzyszenie Forum Razem. Po przerwie psycholożka Pani mgr Ludmiła Prusko przybliżyła uczestnikom psychologiczne problemy osób po usunięciu krtani, z jakimi borykają się po operacji pokazując przy tym sposoby rehabilitacji. Następnie Przewodniczący ZG PTL Marian Nowak zreferował działalność ZG PTL oraz OR, po czym uczestnicy biesiadowali przy oprawie muzycznej zespołu, Nowe Zycie'.
13-09-2021 Uroczyste przekazanie dodatacji
Dziś w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Członek Zarządu Województwa Śląskiego Pani Izabela Domagała Radni Sejmiku Województwa Pani Maria Materla i Pani Alina Nowak oraz Dyrektor Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Pan Jan Wroński uroczyście przekazali nam dotację z tytułu rozstrzygniętego konkursu na realizację zadań publicznych Śląskie dla Niepełnosprawnych II. Ogromnie się z tego powodu cieszymy i bardzo dziękujemy. Zdjęcia znajdują się w galerii.
Czerwiec 2021r. Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków GOR PTL w Zabrzu.
W dniu 15 czerwca 2021r w Restauracji Floriańskiej przy ul. Św. Floriana w Zabrzu odbyło się zebranie sprawozdawcze członków oddziału Rejonowego PTL w Zabrzu. W obradach wzięło udział
Nauka mowy.
Od czerwca 2021 roku zostały wznowione warsztaty nauki mowy co prawda w określonym reżimie sanitarnym jak również może uczestniczyć każdorazowo tylko 15 osób łącznie z prowadzącymi zajścia. Czas zajęć jest również ograniczony do 1.5 odziny każdorazowo po czym następuje półtoragodzinna przerwa podczas której następuje przewietrzanie oraz dezynfekcja. Z tego względu udział w zajęciach mają osoby po usunięciu krtani które są krótko po zabiegu i po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym. zdjęcia z zajęć znajdują się w galerii. Podczas prowadzenia zajęć odwiedziła nas ekipa filmowa TVP-3 Katowice która nagrywa reportaż poświęcony nauce mowy w oddziale Rejonowym PTL w Zabrzu. Reportaż nagrano w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu który ukaże się 13 września w TV-3 Katowice w Strefie Reportażu. Poniżej zamieszamy link
https://katowice.tvp.pl/55836685/strefa-reportazu-13092021 z
Warsztaty integracyjno-logopedyczne w Muszynie lipiec 2020r.
W dniach od 05.07-do 19-07-2020 rok odbyły się wyjazdowe warsztaty integracyjno-logopedyczne w Ośrodku Rehabilitacyjnym Mimoza w Muszynie. Ty razem z powodu pandemii odbyły się z zaostrzonymi rygorami. Nauka mowy prowadzona była wyłącznie w amfiteatrze na świeżym powietrzu. Posiłki serwowane na stołówce odbywały się na dwie zmiany. Podczas pobytu udało się nam zrobić zebranie sprawozdawcze członków które odbyło się na terenie ośrodka na świeżym powietrzu. Oprócz zajęć odbyły się się ogniska z pieczeniem kiełbasek oraz wycieczki autokarowe do miasteczka pszczelarskiego w miejscowości Kamianna, tym razem nie było możliwości żebyśmy mogli tak, jak co roku dokonać degustacji świetnych miodów. Jednakże była możliwość zakupu miodów oraz innych produktów wytwarzanych tam wyrobów. Zwiedziliśmy również piękną cerkiew w miejscowości Powroźnik a w drodze powrotnej dokonaliśmy zakupów na Słowacji. Atmosfera jak zawsze była znakomita, dobre i urozmaicone jedzonko oraz miła obsługa. W przyszłym roku jak tylko poprawi się sytuacja pandemiczna i zostaną zniesione obostrzenia planujemy również do Muszyny zawitać, ale już w większym gronie. Bardzo całej załodze oraz właścicielkom Pani Elwirze Herchel oraz Pani Beacie za tak świetne zorganizowanie w tak trudnych czasach naszego pobytu serdecznie dziękujemy.
Spotkanie integracyjne w marcu 2020r
W dniu 5 marca 2020 roku w Zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu odbyło się cykliczne comiesięczne spotkanie integracyjne członków, opiekunów oraz sympatyków Górnośląskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Głównym tematem spotkania była prezentacja techniki radzenia sobie ze stresem. Prezentację oraz trening autogenny prowadziła pani psycholog mgr Ludmiła Prusko, Prezentacja ta obejmowała:

Wizualizację, oddech, pracą z ciałem, i tworzenie nawyków neuromięśniowych.
Przykładowy test wizualizacji to, Biały obłoczek i odpoczynek na łodzi. Trening autogenny Schultza i relaksacja Jacobsona zwana, relaksacją neuromięśniową oparty na naprężeniu grup mięśniowych przez ok. 5 sekund.
Do tych technik dołożono oddech oparty na głębokim wdechu i prawidłowym wydechu.
Wszyscy obecni na spotkaniu brali czynny udział w tym treningu i relaksacji.

Po treningu pani psycholog udzielała indywidualnych porad psychologicznych.

Następnie przystąpiono do omówienia spraw bieżących oraz kwestii dotyczących prawidłowego funkcjonowania stowarzyszenia. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy kawce i tradycyjnym ,,śląskim kołoczu,.
Na zakończenie spotkania przewodniczący OR kol. Marian Nowak podziękował zebranym za czynny udział w treningu, przypomniał o odbywających warsztatach rehabilitacyjnych, logopedycznych oraz psychologicznych i zachęcał do laryngektomowanych do korzystania z tej formy rehabilitacji oraz życzył zebranym szczęśliwych powrotów do swoich miejsc zamieszkania.


Pierwsze spotkanie integracyjne w 2020r
I znowu minął rok i znów, jesteśmy starsi, ale duchem jesteśmy w dalszym ciągu młodzi.
Pan Przewodniczący jak zwykle przywitał wszystkich bardzo serdecznie. Przypomniał o tym, że zajęcia w tym roku będą się odbywać tak jak dotąd, czyli nauka mowy to wtorek i czwartek o godzinie 9.30, A spotkania integracyjne to pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 16.00, Następne spotkanie odbędzie się 6 lutego oczywiście o godzinie 16.00.
W związku z tym, że na naszym spotkaniu opłatkowym nie było możliwości otwarcia naszej Skrzyneczki życzeń i podziękowań zrobiliśmy to na spotkaniu, jak zwykle w trakcie czytania karteczek towarzyszyły nam wielkie emocje.
W trakcie spotkania wspólnie śpiewaliśmy kolędy a muzycznie wspierała nas Ewa Skiba.
Przewodniczący poinformował zebranych, że został zarezerwowany turnus z intensywną nauką mowy w Muszynie. Wstępny termin to 31-05 do 14-06-2020 r.
Na zakończenie przewodniczące podziękował wszystkim tym, którzy w minionym roku pomagali w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć nauki mowy oraz spotkań integracyjnych.
Fotki ukażą się wkrótce w galerii.
Wigilia 2019 r
Żeby poczuć magię zbliżających się dużymi krokami Świąt Bożego Narodzenia to dniu 14 grudnia 2019 r w Zabrzańskiej Restauracji Floriańskiej odbyło się coroczne uroczyste spotkanie wigilijne było to już 13 z kolei. Spotkanie to otworzył Przewodniczący Stowarzyszenia kol. Marian Nowak witając w imieniu członków stowarzyszenia wszystkich biorących udział w tej uroczystości a obecni byli członkowie stowarzyszenia, członkowie ich rodzin oraz zaproszeni dostojni goście między innymi:
Zastępca Prezydenta M. Zabrze Pan Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu Pani Alina Nowak, Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Rodzinie w Zabrzu Pan Panasiewicz, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu Pani Czesława Winecka, ojciec Wojciech z parafii Św. Kamila, członkini stowarzyszenia MOST dr Sonia Rzeczkowska, koordynator ds. uzależnień Pan Jan Szulik, pracownicy Zabrzańskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, przedstawiciele Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia TĘCZA, Przedstawiciel firmy produkującej sprzęt medyczny ATOS z Warszawy, przedstawiciele biura rachunkowego AXEL, Logopedzi, rehabilitanci, psycholog, reżyser filmowy Pan Andrzej Frat, Zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego PTL kol. Andrzej Kędzior.
Jak zwykle spotkanie przebiegało w uroczystej atmosferze. Po wygłoszeniu mowy powitalnej przez Pana wiceprezydenta, Ojciec Wojciech wygłosił krótkie słowo Boże i odbyła się wspólna modlitwa następnie uczestniczy składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Po czym przystąpiono do konsumpcji kolacji wigilijnej. Jak zwykle wszystkie potrawy przygotowane przez kucharzy restauracji pod czujnym okiem właściciela lokalu Pana Jerzego Grzyba były bardzo smaczne.
Już zamówiliśmy u właściciela spotkanie wigilijne w roku 2020.
Fotki z uroczystości znajdują się w galerii.
Wisła-Jawornik 20-22-09-2019r.
Hej W góry, w góry...
Najlepiej do Wisły, · no, bo gdzieżby indziej.
Tylko i wyłącznie dzięki otrzymanemu dofinansowaniu przez naszego partnera Caritas Diecezji Gliwickiej w dniach od 20 do 22-09-2019 r członkowie stowarzyszenia przebywali na wyjazdowych warsztatach psychologiczno- integracyjnych w Wiśle-Jaworniku. Zakwaterowani byliśmy w ośrodku "Apartamenty nad Wisłą.

My tu, na Śląsku, najchętniej wypuszczamy się na wycieczki w nasze Beskidy. I blisko, i swojsko, i ślicznie. A już Wisła i Ustroń, choć znane na pamięć, chyba najbardziej przez nas ulubione. A jeszcze, gdy wynajęty dla nas ośrodek wczasowy taki fajny- nowiutki, śliczniutki z miłą obsługą i przepyszną urozmaiconą i obfitą kuchnią. No to żyć nie umierać. A i program wycieczkowy niczego sobie - bo to i na okoliczne spacery okazji bez liku i przejażdżka mini ciuchcią po Wiśle okraszona Hej sympatycznym komentarzem równie sympatycznego przewodnika, rozmiłowanego w swoim mieście i jego mieszkańcach (naturalnie głównie dominowały ciekawostki o Mistrzu Skoczni, jakimś jego kuzynie czy szwagrze, Adamie Małyszu).
Jak zawsze ukoronowaniem naszego wypadu był, tradycyjny dla naszej zabrzańskiej ekipy, wieczorek taneczny. Świetny nie tylko z racji fantastycznego jedzonka i doskonałej zabawy tanecznej (a tańczyć to my lubimy, oj, jak bardzo lubimy!!) Poprowadzonej przez znakomitego w swym fachu didżeja.
Gwoździem programu tego wieczoru, bowiem stał się na gorąco zaimprowizowany turniej dowcipów, rozegrany między .naszą niezawodną „kawalarką” Ewą a, już wspomnianym, didżejem. Zabawa była przednia, a „zawodnicy” zażarci w walce o prymat. Szczerze gratulowali sobie na koniec. No i chyba nikt z nas nie wątpił, komu należeć się będzie palma zwycięstwa! Brawo Ewuniu!! On też był świetny, ale z Tobą nie miał zbyt wielkich szans.
W sumie – wyprawa bardzo udana, tym bardziej, że i pogoda dopisała. Fotki w galerii.
Turnus rehabilitacyjny w Muszynie sierień 2019r.
W dniach od 04-08-do 18-08-2019r laryngektomowani z Zabrza, Gliwic, Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich i Tych uczestniczyli na 14 dniowym turnusie rehabilitacyjnym z intensywną nauką mowy w Miejscowości Muszyna. Ze względu na fakt że wszyscy uczestnicy nie otrzymali dofinansowania z PCPR-ów pobyt na turnusie był możliwy jedynie dzięki prywatnemu sponsorowi który wziął na siebie 40% ogólnych kosztów tego turnusu. Zakwaterowani byliśmy w pięknie położonym Ośrodku HELIN. Z tarasu Ośrodka podziwialiśmy nie tylko piękną panoramę Muszyny ale przy bezchmurnym niebie mogliśmy zobaczyć jak na dłoni Trzy Korony. Wyżywienie było smaczne jak w domu, miła i profesjonalna obsługa. Naukę mowy prowadziła logopeda pani mgr Katarzyna Pajda. Oprócz nauki mowy były zajęcia integracyjne takie jak biesiada z Góralem ze Szczawnicy oraz wieczorki taneczne z muzyką na żywo. Zwiedziliśmy również z przewodniczką panią Marysią Krynicę Zdrój, Powroźnik gdzie zwiedziliśmy zabytkową drewnianą Cerkiew która została wpisana w dniu 27 czerwca 2013 roku przez Komitet Światowego Dziedzictwa na Listę Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych Do Spraw Wychowania, Nauki i Kultury Konwencja Światowego Dziedzictwa. Nasze Stowarzyszenie otrzymało również na tę okoliczność Certyfikat potwierdzający wpis na listę Wybitną Uniwersalną Wartość kulturową albo naturalną, która wymaga ochrony dla pożytku całej ludzkości. Na Słowacji zwiedziliśmy również zabytkowa Cerkiew Greko-katolicką po wezwaniem Michała Archanioła pochodzącej z 1864 roku. Cerkiew ta która znajduje się w zacisznej wiosce o nazwie Dubne. Planujemy znowu tutaj spędzić czas na podobnym turnusie.
Turnus rehabilitacyjny w Okunince
W dniach od 07-06-2019r do 20-06-2019r laryngektomowani z Bytomia, Zabrza, Gliwic, Tarnowskich Gór, Częstochowy, Lubina i Szczecina przebywali na 14 dniowym turnusie rehabilitacyjnym z intensywną nauką mowy w Ośrodku Rehabilitacyjnym ASTUR który znajduje się w miejscowości Okuninka k/ Włodawy nad Jeziorem Białym. Zajęcia prowadził mgr Andrzej Juszkiewicz. Oprócz zajęć braliśmy udział w wycieczkach pieszych oraz rowerowych. Zorganizowano nam również całodzienną wycieczkę autokarowa z przewodnikiem do Zamościa. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy bliżej poznać bliżej wszystkie zabytki oraz zwyczaje miejscowej ludności. Wzięliśmy również udział w biesiadach oraz wieczorkach tanecznych.
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze.
W dniu 28 marca 2019 roku w COP odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo -Wyborcze Górnośląskiego Oddziału Rejonowego PTL w Zabrzu. na którym przyjęto sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2018 rok oraz udzielono Zarządowi absolutorium. Ze względu na upływającą czteroletniej kadencji odwołane zostały władze Oddziału i powołano nowe władze na lata 2019 do 2022 które ukonstytuowały się następująco:

Zarzad:

1/ Przewodniczący Marian Nowak
2 Zastępca Ewa Skiba
3/ Zastępca Zygmunt Sałandyk
4/ Sekretarz Anna Sałandyk
5/ Skarbnik Halina Nowak
6/ Członek Zarządu Jolanta Federczyk
7/ Członek Zarządu Jerzy Szczepaniak

Komisja Rewizyjna[/b]

1 Przewodniczący Stanisław Korzeniecki
2/ Sekretarz Bogusława Rzepka
3/ Członek Komisji Ryszard Ogiewa

Sąd Koleżeński:

1/ Bożena Słojewska
2/ Wanda Kubenka
3/ Teresa Śliwa
Spotkanie integracyjne
W dniu 2 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie integracyjne członków stowarzyszenia ich rodzin oraz zaproszonych gości. Podczas spotkania wykład oraz prelekcję na temat raka prostaty przeprowadził dr. n. med. Piotr Wojcieszek z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Po wykładzie dr. odpowiadał na liczne pytania uczestników dotyczące tego zagadnienia i nie tylko. Zebrani pytali również o inne rodzaje chorób nowotworowych, profilaktykę, metody leczenia oraz rehabilitację.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy kawce oraz znakomitym śląskim kołacze. Fotki z tego spotkania w galerii.
Pierwsze spotkanie intgracyjne w nowym 2019 roku
W pierwszy styczniowy czwartek, dwa dni po Trzech Królach, spotkaliśmy się wszyscy inaczej niż zawsze. W wyjątkowych okolicznościach, tym razem nie tyle przyrody, co tradycji, tradycji bliskiej sercu każdego Polaka.
Oto w naszej sali, dziś pięknie przystrojonej choinką, lampeczkami i innymi świątecznymi (w tym także i smakowitymi) akcentami, czekała odświętnie nastrojona i lekko stremowana ekipa prawie aktorsko- muzyczno-śpiewacza.
Światła przygasły, na ekranie ukazały się betlejemskie pejzaże i … zaczęły się jasełka – kilkoro wcielających się w historyczno-legendarne postacie koleżanek i kolegów snuło opowieść o „Chwalebnym Narodzeniu Pańskim” przeplatając ją gęsto naszymi ślicznymi kolędami, które to kolędy śpiewano wspólnie, zgodnie i z wielkim zapałem. Było odświętnie, podniośle i rodzinnie. Bo takie właśnie mają być te polskie choinkowe święta.
Więc niech żyje tradycja i niech żyją te nasze przemiłe spotkania członków laryngektomowanych i ich rodzin z terenu woj. Śląskiego. Fotki w galerii.
Spotkanie wigilijne
W dniu 8 grudnia 2018 roku w Restauracji Floriańskiej w Zabrzu odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne
Wyjazdowa impreza rekreacyjno - turystyczna o charakterze integracyjnym w Solinie
W dniach od 07-09 do 09-09-2018 roku 54 osobowa grupa członków Odziału Rejonowego PTL przebywała na wyjazdowej imprezie rekreacyjno- turystycznej o charakterze integracyjnym w Solinie. Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Halicz.
Turnus rehabilitacyjny w Muszynie
W tym roku dzięki uprzejmości właścicielkom Ośrodka paniom Elwirze Herchel oraz Beacie Janickiej od których uzyskaliśmy jak na miesiąc lipiec bardzo przystępną cenę w dniach od 01-07-2018 do 15-07-2018 r uczestniczyliśmy w 15 dniowym turnusie rehabilitacyjnym z intensywna nauką mowy w miejscowości Muszyna. Zakwaterowani byliśmy podobnie jak w zeszłym roku w Ośrodku Wczasowym MIMOZA. W turnusie wzięło udział 44 osoby z Oddziałów Rejonowych w Zabrzu, Katowicach i Bielska - Białej. Zajęcia nauki mowy prowadzone były przez logopedę mgr Lucynę Grabowską z O/Katowice. Nie samą pracą człowiek żyje więc oprócz nauki mowy i zabiegów rehabilitacyjnych właściciele ośrodka zafundowali nam wycieczki z przewodnikiem zarówno piesze po okolicach Muszyny jak i autokarowe oraz wieczorki taneczne i ogniska z pieczeniem kiełbasek.
Walne Zebranie Sprawozdawcz Członków GOR PTL w Zabrzu.
W dniu 10 maja 2018 roku w Zabrzańskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy K. Brodzińskiego 4 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze w którym udział wzięło 53 osoby tj. 70,6 % uprawnionych do głosowania:

Program Zebrania

1. Otwarcie Zebrania
2. Wybór Przewodniczącego i Sekretarza/Protokolanta.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków.
5. Przedstawienie sprawozdań finansowego oraz merytorycznego za 2017 rok.
6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdań.
7. Głosowanie nad udzieleniem Zarządowi O R P T L absolutorium.
8/ Przedstawienie wniosku w sprawie zmiany składki członkowskiej.
9/ Podjęcie uchwał.
10/ Wolne wnioski.
11/ Zakończenie obrad.

Na przewodniczącego Zebrania wybrano kol. Mariana Nowaka a na sekretarza protokolanta kol. Zygmunta Sałandyka.
Przewodniczący Zebrania zapoznał zebranych ze sprawozdaniem finansowym za 2017 rok oraz odczytał sprawozdanie z działalności Zarządu w 2017 roku. Oba sprawozdania zostały przyjęte ze zrozumieniem przez zebranych.
W dalsze kolejności przedstawił sytuację finansową Oddziału i zaproponował zebranym podwyższenie składki członkowskie do wysokości 10 zł. Po czym odbyła się dyskusja zastanawiano się między innymi, co należałoby uczynić by poprawić byt osób po usunięciu krtani.
Następnie Sekretarz Zebrania reprezentując Komisje Uchwał i Wniosków odczytał protokół , w którym proponuje się
Przyjąć sprawozdania finansowe i merytoryczne za 2017 rok, udzielić absolutorium Zarządowi oraz przyjąć wniosek w sprawie zmiany wysokości miesięcznej składki członkowskie.

Przystąpiono do głosowania poszczególnych propozycji Komisji Uchwał i Wniosków i przyjęcia w/w uchwał:

1/ Uchwała nr 39/V/2018/WZCZ w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego za 2017r.
Za głosowało 53 osób. Nikt nie był przeciwny. Nikt. się nie wstrzymał.

2/ Uchwała nr 40/V/2018/WZCZ w sprawie udzielenia Zarządowi Górnośląskiego Oddziału Rejonowego PTL w Zabrzu absolutorium.
Za głosowało 53 osoby. Nikt nie był przeciwny. Nikt się nie wstrzymał.

3/ Uchwała nr 41/V/2018/WZCZ w sprawie zmiany uchwały o wysokości składek członkowskich płaconych przez członków Górnośląskiego Oddziału Rejonowego w Zabrzu.
Za głosowało 53 osób. Nikt nie był przeciwny. Nikt się nie wstrzymał.

W następnej kolejności omówiono sprawy organizacyjne.

Na zakończenie Przewodniczący Zebrania wyraził podziękowanie wszystkim uczestnikom za aktywny udział w obradach oraz Samopomocowej Grupie Wsparcia za sprawną organizację spotkań integracyjnych oraz pomoc w zajęciach nauki mowy i warsztatach rehabilitacyjno- psychologicznych.

Pierwsze spotkanie integracyjne w nowym 2018 roku.
Wczoraj odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie Towarzystwa Laryngektomowanych.
Atmosfera jak zawsze była rodzinna, wszyscy zjawili się wypoczęci po świątecznym lenistwie i gotowi na kolejny rok wyzwań. Tradycyjnie zaśpiewano kilka świątecznych kolęd, jakby chcąc jeszcze na chwilę przywołać świąteczną atmosferę. Spotkanie uświetniła wizyta znanego Chirurga Dominika Walczaka, z którym debatowaliśmy o nowych, nowatorskich możliwościach dla osób laryngektomowanych. Przyszłość rysuje się w kolorowych barwach.
Pojawili się również filmowcy powstającego dokumentu Złota Rybka-Film Dokumentalny, z którymi rozmawialiśmy o filmie, na który zbieramy obecnie środki. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie wszystkich uczestników spotkania. Następnie nasza koleżanka Ewa w imieniu wszystkich członków w podziękowaniu wręczyła pamiątkowy dyplom oraz symboliczną parkę słoników na szczęście naszemu przewodniczącemu Marianowi. Zdjęcia z tego spotkania można zobaczyć w galerii.
Tytani społeczni Zabrza 2017 roku.
Po raz pierwszy w historii miasta zabrzańskie środowisko organizacji pozarządowych wybrało Tytana Społecznego Zabrza w dwóch kategoriach: organizacja i lider-społecznik roku. Wręczono je w trakcie tradycyjnego spotkania opłatkowego organizacji pozarządowych, które odbyło się w Restauracji Pod Kasztanami 12 grudnia 2017 roku.
Głosami zabrzańskich organizacji pozarządowych tytuł Tytana Społecznego Zabrza w kategorii ORGANIZACJA ROKU otrzymało Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych Górnośląski Oddział Rejonowy (Zabrze). W kategorii LIDER-SPOŁECZNIK ROKU zwyciężył Marian Nowak, prezes PTLu.
Statuetka Tytana Społecznego Zabrza została wykonana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Tęcza z Zabrza, gdzie realizuje się zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Idea plebiscytu Tytan Społeczny Zabrza narodziła się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu. Głównym celem konkursu było uhonorowanie osoby i organizacji pozarządowej podejmującej w naszym mieście istotne i zróżnicowane wyzwania oraz inicjatywy społeczne. Kandydatów mogły zgłaszać wyłącznie organizacje pozarządowe zarejestrowane i działające na terenie Zabrza, w dwóch kategoriach: organizacja roku i lider-społecznik roku. O zwycięstwie w plebiscycie decydowały głosy środowiska zabrzańskich NGOs-ów.
Spotkanie wigilijne
W dniu 9 grudnia 2017 roku w restauracji Floriańska przy ul. Św. Floriana w Zabrzu odbyło się coroczne uroczyste spotkanie wigilijne. Opłatkiem z nami podzielili się między innymi Wiceprezydent miasta Zabrza Pan Jan Pawluch, Zastępca dyrektora M O P R Pan Jacek Pankiewicz, Radna Rady Miejskiej w Zabrzu Pani Łucja Chrzęstek-Bar, lekarze laryngolodzy ze Szpital Specjalistyczny w Zabrzu /Augusta-Victoria Krankenhaus Hindenburg/, Pani dr n med. Bogusława Orecka, Pani dr n med. Katarzyna Miśkiewicz-Orczyk, delegaci Rady Dzielnicy Zandka, członek zarządu Stowarzyszenie MOST Pani dr Sonia Rzeczkowska i byli oczywiście z nami nasi teraźniejsi i byli prowadzący warsztaty rehabilitacyjno-logopedyczne oraz warsztaty psychologiczne i tak: mgr Iwona Nowińska - logopeda-psycholog, mgr Izabela Gniezdzia-Buc -oknkologopeda, mgr Anna Kotkowska- logopeda, mgr Anna Pieszkalska- rehabilitant, mgr Tomasz Ben- fizjoterapeuta, mgr Konrad Kasprzak - fizjoterapeuta. Przedstawiciele Firmy Atos Medical Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, kapelan Oddziału ojciec Czesław z Parafia św. Kamila w Zabrzu, przedstawiciele COP, przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia Tęcza, zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego P T L oraz zastępca Oddziału Rejonowego P T L w Bielsku -Białej Andrzej Kędzior, przedstawiciele Oddziału Rejonowego P T L w Katowicach, przedstawiciele Firmy Usługowo-Szkoleniowej Axel Ireny Misztal, nasi filmowcy Andrzej Frat, Lena Jabłońska i Dominika Włodarska, o których projekcie opowiemy niebawem i wszyscy dzielni członkowie Stowarzyszenia oraz członkowie ich rodzin.
Wyjazdowe spotkanie integracyjne w Szczyrku
W dniach od 22 do 24-09-2017 roku członkowie Górnośląskiego Oddziału Rejonowego P T L w Zabrzu przebywali na wyjazdowym spotkaniu integracyjnym miejscowości Szczyrk. Zakwaterowani byliśmy w Domu Wczasowym Panorama gdzie była nasza baza wypadowa.
Turnus rehabilitacyjny w Muszynie
W dniach od 09-07-2017 do 23-07-2017 r 48 osobowa grupa członków z OR Zabrze, Gdańska, Kielc, Katowic, Sosnowca oraz z Irlandii przebywała na 14 dniowym turnusie rehabilitacyjnym z nauką mowy w Ośrodku Wypoczynkowym Mimoza w Muszynie. Podczas turnusu odbywała się nauka mowy prowadzona przez panią logopedę. Każdy uczestnik korzystał z zabiegów rehabilitacyjnych. Zorganizowano nam wycieczki piesze z przewodnikiem po Muszynie i okolicach, wycieczkę do Krynicy Zdroju, oraz wycieczki autokarowe podczas których zwiedziliśmy pasiekę w Kamiannej w której zobaczyliśmy sztuczny proces zapłodnienia pszczół, raczyliśmy się miodem z tutejszej pasieki oraz dokonaliśmy zakupu miodu w miejscowym sklepiku. Zwiedziliśmy również Na Słowację.
Walne Zebranie Sprawozdawcze członków G O R P T L w Zabrzu
W dniu 20-04-2017 r w Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków GOR PTL. w Zabrzu.

Porządek obrad przebiegał następująco:

1/ Otwarto obrady
2/ Wybrano, przewodniczącego oraz sekretarza/protokolanta.
3/ Przyjęto porządek obrad.
4/ Wybrano komisję Mandatowo-Skrutacyjną.
5/ Wybrano Komisję Uchwał i Wniosków.
6/ Wysłuchano sprawozdań, finansowego oraz merytorycznego za 2016 rok.
7/ Głosowano nad przyjęciem sprawozdań.
8/ Głosowano nad udzieleniem zarządowi absolutorium.
9/ Z powodu pogarszającego stanu zdrowia odwołano dotychczasowego sekretarza zarządu kol. Urszulę Dudek.
10/ Wybrano nowego sekretarza zarządu, którym został kol. Zygmunt Sałandyk.
11/ Podjęto uchwały.
12/ Przedstawiono wolne wnioski.
13/ Zakończono obrady.
Spotkanie wigilijne
W dniu 10 grudnia 2016 roku w restauracji Floriańskiej przy ul. Św. Floriana 9 w Zabrzu odbyło się coroczne spotkanie wigilijne. W spotkaniu tym wzięło udział 140 osób w tym: członkowie stowarzyszenia, członkowie ich rodzin i sympatycy oraz zaproszeni goście wśród których byli między innymi władze miasta Zabrza na czele z wiceprezydentem Pawluchem, radni, naczelnicy wydziałów, lekarze, logopedzi, fizjoterapeuci, psycholog, pracownicy socjalni MOPR Zabrza, Bytomia i Chorzowa, duszpasterz o. Zbigniew Gołaszewski, delegaci Z G P T L, przedstawiciele innych organizacji pozarządowych. Nas wstępie przewodniczący Stowarzyszenia kol. Marian Nowak przywitał wszystkich przybyłych oraz podziękował wszystkim za pomoc oraz zaangażowanie w pracy na rzecz stowarzyszenia. Wszyscy obecni otrzymali drobne upominki. Następnie o. Zbigniew wygłosił słowo boże. Po wygłoszeniu słowa bożego uczestniczy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Następnie zebrani przystąpili do konsumpcji serwowanych smacznych potraw wigilijnych.
Zawoja wrzesień/październik 2016
29 WRZESIEŃ - 1 PAŹDZIERNIK .. Zawoja

W dniu 29 września pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Zawoi. Pogoda była prześliczna, było cieplutko i bardzo słonecznie. Po obiedzie i krótkim odpoczynku poszliśmy zwiedzać Zawoję. Zawoja to jedna z najdłuższych wsi w Polsce, liczy aż 18 km długości.
Zatrzymaliśmy się w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym " Krakus " w Zawoi - Widły.
Dom wczasowy dość wygodny, pokoje dosyć duże,czyste, jadalnia bardzo przytulna. Obsługa bardzo fajna, dbająca o naszą wygodę , jeżeli chodzi o wyżywienie to było bardzo smaczne.
Po kolacji rozpoczęły się tańce,do których przygrywał nam zespół muzyczny, oczywiście bawiliśmy się świetnie, jesteśmy z sobą już bardzo zżyci, dlatego naprawdę potrafimy się ze sobą bardzo dobrze bawić.
Sobota była pełna atrakcji. Zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Wadowic. Po przyjeździe poszliśmy na wadowickie kremówki oraz zwiedziliśmy Dom Rodzinny J P II. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w "Karczmie Rzym "
Po obiedzie każdy miał czas wolny w związku z tym,że pogoda w dalszym ciągu była bardzo fajna, czas ten spędziliśmy na wolnym powietrzu...część poszła na spacer do lasu czy nad rzeczkę a część popijała kawkę przed ośrodkiem czy też na balkonie.
Po kolacji czekała nas jeszcze jedna atrakcja...a mianowicie prawdziwe ognisko nad rzeczką, W czasie ogniska przygrywała nam góralska kapela, piekliśmy kiełbaski nad ogniskiem a i innego jedzenia było w bród...były swojskie ogóreczki i swojski smalec i do tego smaczny chrupiący chlebek.
Niedziela była już bardzo lajtowa, do obiadu mieliśmy czas wolny, więc część poszła na mszę inni poszli na spacer albo odpoczywali przed domem na ławeczkach.

I tak minęły trzy dni i trzeba się było zbierać do domu. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów. Było bardzo fajnie i naprawdę wypoczęci wróciliśmy do Zabrza.
Jubileusz 25 lecia P T L oraz 10 lecie istnienia Oddziału Rejonowego P T L w Zabrzu
W dniu 14 maja o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Św. Kamila odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez proboszcza parafii Św. Kamila o. Wojciecha Węglickiego oraz ojca Zbigniewa Gołaszewskiego z udziałem wiceprezydenta miasta Zabrza pana Lewandowskiego władz samorządowych i pracowników socjalnych miast Zabrza, Bytomia i Chorzowa oraz delegacji z Wrocławia, Gdańska, Bielska-Białej, Olsztyna, Zamościa, Kielc, Rzeszowa, Bydgoszczy i członków G O R z terenu 17 miast woj. Ślaskiego. W sumie w uroczystościach wzięło udział ok. 180 osób. Następnie goście udali się do restauracji Floriańskiej na uroczysty obiad oraz smaczny tort ufundowany przez pana Czesława Kierata właściciela firmy ,,R O C E R". Patronat Honorowy zarówno nad konferencją jak i uroczystościami jubileuszowymi został objęty przez: Panią Małgorzatę Mańkę- Szulik Prezydent M. Zabrza, Pana Damiana Bartelę Prezydenta M. Bytomia, Ks. Biskupa Jana Kopca Biskupa Diecezji Gliwickiej, Wojciecha Saługę Marszałka Woj. Śląskiego, G T V Zabrze. Współorganizatorami konferencji oraz obchodów jubileuszowych byli Urząd Miejski w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Firma R O C E R, Zakład Detali Medycznych D E M E D w Mikołowie, Parafia kościoła Św. Kamila, M O P R Zabrze, MOPS Chorzów, M O P R Bytom, Katedra i Oddział Kliniczny Otolaryngologii i Onkologii Klinicznej w Zabrzu. Wszystkim w/w składamy serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc w tym przedsięwzięciu. Zdjęcia z uroczystości znajdują się w galerii.

Ogólnopolska Konferencja Edukacyjno-Profilaktyczna
W dniu 13 maja w sali konferencyjnej łaźni łańcuszkowej skansenu Królowej Luiza w Zabrzu przy ul. Wolności 410 odbyła się ogólnopolska konferencja edukacyjna dotycząca profilaktyki, leczenia, rehabilitacji oraz udzielania pierwszej pomocy osobom po całkowitym usunięciu krtani tzw. laryngektomowanym łącząca się w ramach uroczystych obchodów jubileuszu, 25 lecia P T L oraz 10 lecia działalności Górnośląskiego Oddziału Rejonowego w Zabrzu na rzecz osób niepełnosprawnych po leczeniu raka krtani jak również ich rodzin, opiekunów i sympatyków. W konferencji tej wzięło udział ok. 160 osób z całej Polski. Prelekcje przeprowadzili: Dr. n. med. Ewa Nowińska, mgr. Izabela Gniezdzia- Buc- onkologopeda, mgr. Iwona Nowińska psycholog -logopeda, mgr. Anna Pieszkalska-rehabilitant , mgr. Tomasz Ben - fizjoterapeuta. Podczas konferencji członkowie Oddziału Rejonowego z Zabrza którzy w miarę nauczyli się posługiwać mową przełykową po raz pierwszy zaprezentowali swoje umiejętności szerszemu gronu wykonując scenkę rodzajową w formie skeczu a uczniowie Średniej Szkoły Baletowej z Bytomia uświetnili konferencję świetnym pokazem tańców regionalnych. Po zakończonej konferencji delegaci reprezentujący 9 Oddziałów Rejonowych P T L zwiedzili z przewodnikiem pod ziemia kopalni zabytkowej Guido poziomy 170 i 320 metrów. Zdjęcia z konferencji można obejrzeć w galerii.
Styczeń 2016
I znowu minął rok...i znowu jesteśmy starsi ale duchem wciąż młodzi.
Pan Przewodniczący jak zwykle przywitał wszystkich obecnych bardzo serdecznie i przypomniał o tym, że zajęcia w tym roku będą się odbywać jak do tej pory...czyli nauka mowy...to wtorek i czwartek o godzinie 9.30. Spotkania integracyjne ...to pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 16.00. Następne spotkanie to 4 luty.

Podjęliśmy decyzję w sprawie trzydniowej wycieczki na przełomie września i października...pojedziemy do Zawoji a zatrzymamy się w hotelu "Krakus".

Na dzisiejszym spotkaniu wręczono Dyplomy osobom ,ktore włożyły sporo pracy na rzecz naszego stowarzyszenia, osoby te to.... Ewa Skiba, Halina Szolc, Stenia i Edmund Kuczowiczowie
Nasza logopedka natomiast wręczyła specjalne wyróżnienie Andrzejowi Pilarzowi za świetne wyniki w nauce mowy.

Na naszym spotkaniu otworzyliśmy także Skrzyneczkę życzeń i podziękowań ( robimy to każdego roku ),w trakcie czytania karteczek jak zwykle towarzyszyły nam wielkie emocje.
Śpiewaliśmy także kolędy a muzycznie wspierała nas Ewa Skiba.

Na zakończenie spotkania pan Przewodniczący przypomniał nam o tym, że w maju obchodzić będziemy 10 rocznicę swojej działalności i mile będą widzialne propozycje jak to święto uczcić.
Spotkanie wigilijne 12 grudzień 2015 r

W dniu 12 grudnia 2015 r jak co roku w restauracji Floriańskiej odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne z udziałem członków stowarzyszenia ich rodzin, władz miasta i pracowników socjalnych z M O P R w Zabrzu, Bytomiu i Chorzowie oraz przedstawicieli innych organizacji pozarządowych i sympatyków. W sumie w spotkaniu uczestniczyło 140 osób. Na wstępie przewodniczący kol. Marian Nowak przywitał wszystkich zebranych. Po powitaniu kapelan stowarzyszenia O. Zbigniew Gołaszewski wygłosił krótkie słowo Boże po czy zmówiono modlitwę po zmówieniu której uczestnicy łamiąc się opłatkiem złożyli sobie życzenia. Po czym przystąpiono do konsumpcji serwowanych nam smacznych wigilijnych potraw. Następnie przewodniczący podziękował wszystkim tym, którzy w sposób szczególny w minionym roku byli zaangażowani w działalność statutową naszego stowarzyszenia i wręczył im specjalne podziękowania. Na zakończenie przewodniczący poinformował o terminie odbycia pierwszego spotkania integracyjnego oraz warsztatów nauki mowy które odbędą się w styczniu przyszłego roku, życząc przy tym wszystkim zebranym Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego 2016 roku.
Zabawa Andrzejkowa listopad 2015 r
W dniu 27 listopada 2015 roku w zakładzie gastronomicznym "U ULI" przy kop. Makoszowy członkowie naszego stowarzyszenia oraz zaproszeni goście po raz kolejny bawili się na zabawie Andrzejkowej w sumie było 65 osób . Jak co roku przygrywał nam do tańca zespół Format z Gliwic a w tym roku Ewka Skiba również dała popis swoich umiejętności wokalnych . Jak zawsze bawiliśmy się świetnie. Jedzonko palce lizać. W galerii można obejrzeć parę zdjęć.
Wrzesień - wycieczka do Bukowiny Tatrzańskiej
Pod koniec września pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę autokarową do Bukowiny Tatrzańskiej. Program wycieczki był bardzo urozmaicony , lecz niestety spotkała nas niezbyt miła niespodzianka...pogoda niestety zawiodła nas po raz pierwszy i program trzeba było zweryfikować.
Deszcz lał przez dwa dni i dwie noce, ale my się nie pddaliśmy...góry dopiero swoje piękno pokazały nam w trzecim dniu , kiedy trzeba było wyjeżdżać.
Pomimo deszczowej pogody bawiliśmy się świetnie...był wieczorek taneczny przy góralskiej kapeli, a w sobotę rano pojechaliśmy do Term , było cudownie...woda cieplutka , atrakcji co niemiara...baseny rekreacyjne wewnętrzne jak i zewnętrze z różnego rodzajami masażami, inhalacjami no było naprawdę super.
Po poludniu natomiast pomimo deszczu poszliśmy zwiedzać Bukowinę , wieczorem natomiast pląsaliśmy przy muzyce mechanicznej.
W niedzielę rano obudziło nas piękne słońce i nareszcie zobaczyliśmy góry..
Po śniadaniu pojechaliśmy do Zakopanego. Zwiedziliśmy Krupówki...tłoku nie było bo pogoda skutecznie przegoniła turystów. Pokupowaliśmy upominki i wróciliśmy do Bukowiny na obiad.
Gospodarze " Morskiego Oka " przyjęli nas bardzo serdecznie , zadbali o to by było nam wygodnie...a jedzenie było naprawdę wyśmienite na dodatek bardzo urozmaicone, wszystko świeżutkie ...naprawdę super.
Pomimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo udana i z żalem po obiedzie opuszczaliśmy Bukowinę.
Czerwiec 2015...Okuninka
W tym roku wraz z Zamojskim Oddziałem PTL-u pojechaliśmy znowu do Okuninki na dwutygodniowe warsztaty rehabilitacji głosu i mowy dla osób oczywiście laryngektomowanych.
Okuninka jak zwykle przyjęła nas bardzo serdecznie, a i my lubimy tutaj przyjeżdżać, las mamy dookoła, plażę i jezioro dla siebie, mnóstwo atrakcji przygotowanych przez pracowników ośrodka.
Naszymi laryngektomowanymi zajmują się logopedzi, a reszta uczestnikow korzysta w tym czasie z różnych zabiegów,które zalecane są przez lekarza.
Po intensywnych ćwiczeniach był czas i na rozrywki.
Wieczorami tańczyliśmy przy muzyce , piekliśmy kiełbaski na ognisku, jedliśmy kolacje przy grillu. Jeździliśmy na dalsze i krótsze wycieczki rowerowe, trasy rowerowe były wspaniałe.
Pojechaliśmy także na całodniową wycieczkę autokarową do Pałacu Zamojskich w Kozłówce. W Pałacu było co oglądać, jest naprawdę i ciekawy i piękny.
Zwiedzaliśmy także cerkwie i kościoły w Hannie , Jabłecznej i Włodawie.
I tak minęły dwa tygodnie i niestety trzeba bylo wracać do domu. Było fajnie i prawdopodobnie za jakiś czas znowu pojedziemy do Okuninki.
ZABAWA KARNAWAŁOWA- LUTY 2015 r.
Jeszcze nie zdążyliśmy się obejrzeć i już karnawał się ma ku końcowi. Kolejny już rok bawiliśmy się na kopalnianej stołówce w Makoszowach. W tym roku była to wyjątkowa zabawa gdyż ze względu na brak innych terminów odbyła się 13 i do tego w piątek. Byliśmy co do tego pełni obaw. Kolejny raz okazało się że to tylko przesąd. Bawiliśmy się jak zwykle świetnie, atmosfera była wspaniała, miła obsługa do tańca przygrywał jak zwykle zespół Format. Panie kucharki uraczyli nas smakowitym jadłem. Już zarezerwowaliśmy listopadową zabawę Andrzejkową. Zdjęcia z zabawy można obejrzeć w galerii.
Styczeń 2015 rok- Biesiada Emerytów i Rencistów.
W dniu 01-2015 r Na zaproszenie Związku Emerytów i Rencistów 20 osobowa grupa członków naszego Oddziału wzięła udział w Gali Biesiadnej z okazji Międzynarodowego Dnia Emerytów I Rencistów która odbyła się w Hali MOSiR w Zabrzu. Bawiliśmy się wspaniale były śpiewy i tańce a wszystko to za sprawą śląskich artystów: duetu Kola & Jula oraz Krzysztofa Respondka. Mamy nadzieję że na następną tego typu imprezę zostaniemy również przez Związek Emerytów i Rencistów zaproszeni. Zdjęcia z tej imprezy w galerii.
13 grudzień 2014 rok -Spotkanie wigilijne
W dniu 13 grudnia 2014 roku w restauracji'' Floriańska" odbyła się uroczystość wigilijna. Na uroczystości było obecnych ok. 130 osób w tym: członkowie stowarzyszenia ich najbliżsi, sympatycy oraz zaproszeni goście wśród których byli między innymi: władze miasta Zabrza na czele z wiceprezydentem miasta Zabrze Panem Krzysztofem Lewandowskim, radni, lekarze, logopedzi , psycholog, fizjoterapeuci, pracownicy socjali z PCPR w Zabrzu, Chorzowie i Bytomiu, duszpasterz z zakonu Św. Kamila O. Zbigniew, delegaci Zarządu Głównego P T L, przedstawiciele innych stowarzyszeń. Po wygłoszeniu przez O. Zbigniewa słowa bożego uczestnicy łamiąc się opłatkiem złożyli sobie życzenia. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, poczęstunek jak zwykle był smaczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a wszyscy ci którzy w sposób szczególny przyczynili się do zrealizowania naszych celów statutowych otrzymali specjalne podziękowania. Zdjęcia z tej uroczystości zamieszczone są w galerii.
Wolontariusz Roku 2014
W dniu 5 grudnia 2014 r. w restauracji Pod Kasztanami odbył się jubileusz 10 lecia przyznania statuetek Wolontariusza Roku. W tym roku w kategorii indywidualnej tytuł Wolontariusza Roku 2014 oraz pamiątkową statuetkę kapituła przyznała członkowi naszego stowarzyszenia kol. Stanisławowi Korzenieckiemu.
29 listopad 2014 r. Zabawa Andrzejkowa
W dniu 29 listopada na stołówce kop. Sośnica-Makoszowy członkowie naszego stowarzyszenia oraz zaproszeni goście bawili się na zabawie andrzejkowej w sumie było 65 osób . W tym roku przygrywał nam do tańca zespół Format z Gliwic.
Zabawa była wyśmienita, atmosfera znakomita, jedzonko super. Całość była nagrywana przez Telewizję Zabrze a 1 grudnia G T V w aktualnościach pokazała obszerne fragmenty z tej zabawy. Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

Wrzesień 2014- Zajazd U Rzepki w Zielonej k/Kalet
W dniu 6 września członkowie oraz sympatycy Górnośląskiego Oddziału Rejonowego P T L po raz drugi z kolei wzięli udział w całodniowej wyjazdowej imprezie integracyjnej w Zajeździe U Rzepki który, znajduje się nad jeziorem w miejscowości w Zielona k/Kalet. Ponieważ pogoda nam dopisała i w tym roku to, cała impreza odbyła się w plenerze i przebiegała w miłej atmosferze, jedzenie wyśmienite, bardzo miła obsługa. Po obiedzie była przejażdżka po okolicy wozami Siewierskimi, spacery wokół jeziora, po lesie, obowiązkowo było grzybobranie. Podziwialiśmy również zwierzęta leśne znajdujące się na terenie ośrodka. Była oczywiście zabawa przy grillu i piwku. Wszyscy bawili się świetnie. Jedynym mankamentem był szybko upływający czas, lecz i mimo tego zrelaksowani i w znakomitych humorach wracaliśmy do swoich domów. Mamy nadzieję że środki finansowe pozwolą nam również w przyszłym roku do Zielonej pojechać. Fotki z tej imprezy znajdują się w galerii.
Wyróżnienia im. Świętego Kamila - lipiec 2014 r.
W dniu 12 lipca 2014 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień im. Św. Kamila.
W 1996 r. Miasto Zabrze uznało św. Kamila za swojego patrona. Święty Kamil de Lellis jest wzorem miłości i miłosierdzia, a także patronem chorych, szpitali i personelu medycznego. Zabrze zaś jest miastem, w którym wiele się robi dla chorych nie tylko z Zabrza i Śląska ale z całej Polski a nawet Europy. Wyróżnienie im. św. Kamila ustanowione zostało Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 21 maja 2001 r., aby uhonorować tych, którzy swoją wieloletnią działalnością społeczną zyskali wdzięczność i szacunek mieszkańców Zabrza. Do tej pory nadano 38 Wyróżnień osobom, instytucjom, firmom, organizacjom i stowarzyszeniom społecznym, które poprzez różnorodne działania wniosły szczególny wkład w życie miasta lub za sprawą swoich osiągnięć, przyczyniły się do wzrostu jego znaczenia w kraju i na świecie. W tym roku Kapituła, po rozpatrzeniu wniosków, postanowiła przyznać pamiątkowe statuetki im. Św. Kamila: pani Elżbiecie Godyń, Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz naszemu koledze Marianowi Nowakowi. Uroczystość uświetnił występ znakomitych artystów: Ewy Biegas – sopran, Rafała Kobylińskiego – tenora oraz Tadeusza Biegasa – akompaniament, którzy zaprezentowali program zatytułowany „Dzień w Neapolu”.
Czerwiec-2014- 14 dniowy turnus rehabilitacyjny z nauką mowy w Gnojniku/k Brzeska-Okocimia
W dniach od 16-06-2014 r. do 29-06-2014 r.23 osobowa grupa członków naszego oddziału wraz z 20 osobową grupą członków Oddziału Rejonowego P T L w Rzeszowie przebywała na turnusie rehabilitacyjnym z nauką mowy w miejscowości Gnojnik k/ Brzeska w woj. Małopolskim. Było super. Ośrodek ,,Ewa" ładny, zadbany, personel przemiły a jedzonko domowe (nic tylko palce lizać).Obie grupy świetnie się ze sobą dogadywały. Po zajęciach nauki mowy oraz zabiegach bawiliśmy się na wieczorach tanecznych, wspólnie grillowaliśmy. Organizator zafundował nam również jedną wycieczkę autokarową podczas której zwiedziliśmy między innymi miejscowości: Lipnicę Wielką, Lipnicę Murowaną. Większość uczestników zwiedziła również miejscowości: Czchów, Czchów - Zaporę, Tropię, Wytrzyszczkę, Witkowice, Rożnów, Limanową, Nowy Sącz i Krynicę Górską W galerii zamieszczono zdjęcia z tego udanego turnusu. Niestety czas jest nieubłagany a wszystko co dobre szybko się kończy. Od wtorku zabieramy się ostro do pracy. Mamy nadzieję że w przyszłym roku uda się nam znowu w podobnym turnusie uczestniczyć.
Spotkanie integracyjne - Śląskie Rancho - MAJ-2014 r
Na majowym spotkaniu integracyjnym tym razem grillowaliśmy na " RANCHU ŚLĄSKIM" w Zabrzu przy
ul. Webera.
Było super, pogoda dopisała. Oprócz pysznych krupnioków z kiszoną kapustą i smacznych kiełbasek popijanych piwkiem Tyskim nasza Pani psycholog wraz koleżanką Ewą przeprowadzili różnego rodzaju gry i zabawy.
Wszyscy bawili się znakomicie. Musimy to koniecznie powtórzyć.
ZABAWA KARNAWAŁOWA- LUTY 2014 r.
W dniu 8 lutego w Makoszowach odbyła się zabawa karnawałowa. Zabawa jak zwykle super bawiło się 50 osób. Jedzonko znakomite. Niestety od poniedziałku trzeba zakasać rękawy i do roboty.
WALNE ZEBRANIE-STYCZEŃ 2014 r
I jak z bicza strzelił i już jest nowy 2014 rok. Mamy nadzieję że będzie to rok pomyślny dla naszego stowarzyszenia.
W dniu 23 stycznia odbyło się Walne Zebranie członków GO P T L na zebraniu tym ze względu na kończącą się 4 letnia kadencję odwołano dotychczasowe władze a w ich miejsce wybrano nowe władze w składzie:
Zarząd
Marian Nowak-przewodniczący, Jolanta Federczyk- wiceprzewodnicząca, Jerzy Szczepaniak- wiceprzewodniczący, Urszula Dudek- sekretarz, Halina Nowak - skarbnik, Helena Ogiewa- członek zarządu, Ryszard Ogiewa-- członek zarządu.
Komisja Rewizyjna
Stanisław Korzeniecki-przewodniczący, Krystian Skiba- sekretarz, Piotr Pyka- członek.
Sąd Koleżeński
Bożena Słojewska- przewodnicząca, Wanda Kubenka - sekretarz, Teresa Śliwa- członek.
Życzymy nowym władzom samych sukcesów w swoich działaniach na rzecz naszego stowarzyszenia.
WIGILIA- GRUDZIEŃ 2013 r
W dniu 14 grudnia w restauracji Floriańskiej odbyło, się już po raz 7 z kolei uroczyste spotkanie wigilijne. W spotkaniu uczestniczyło 120 osób w tym:
Laryngektomowani i ich rodziny, sympatycy, sponsorzy. Wśród zaproszonych gości byli między innym:
Wiceprezydent M. Zabrza Pan Krzysztof Lewandowski, Pełnomocnik Prezydenta d/s Osób niepełnosprawnych,
Pani Helena Breczko, Dyrektor Zabrzańskiego M O P R, przedstawicielka Bytomskiego MOPS, pracownicy socjalni Wydziału Zdrowia UM w Zabrzu, lekarze laryngolodzy Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, logopedzi, psycholog, fizjoterapeuci oraz przedstawiciele innych organizacji pozarządowych.
Uroczystość umilili nam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zabrzu, którzy dali pokaz swoich umiejętności muzycznych.
Spotkanie przebiegało w miłej i spokojnej atmosferze. Serwowane było jak zwykle w tej restauracji dobre jedzonko.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Natomiast osoby, które w ciągu minionego roku w szczególny sposób pomagali w realizacji zadań statutowych naszego stowarzyszenia otrzymali z rąk Przewodniczącego Oddziału specjalne podziękowania.
ANDRZEJKI- LISTOPAD- 2013 r
W piątek 27.11.2013r. bawiliśmy się w Makoszowach. Zabawa była wyśmienita. Jedzonko super.
Jedynym minusem był szybko upływający czas.
Mamy nadzieję że w przyszłym roku to powtórzymy.
Istebna -Październik 2013 r.Ośrodek Wypoczynkowy" Halniak''
Nasza grupa laryngektomowanych zrzeszająca świetnych ludzi, wyruszyła na trzydniową wycieczkę integracyjną do Istebnej, by rozkoszować się pięknymi widokami, świeżym powietrzem i wyśmienitym towarzystwem. I nic nie zawiodło...łącznie z pogodą.

Byliśmy nie tylko w Istebnej ale też Koniakowie i Jaworzynce.
Zwiedziliśmy Galerie, obejrzeliśmy najsłynniejsze koniakowskie koronki znane na całym świecie
Wieczorami piekliśmy kiełbaski oraz bawiliśmy się przy góralskiej kapeli.......było super.

W poniedziałek, pełni wrażeń i naładowani energią, po obiedzie opuściliśmy gościnne góry i udaliśmy się do domu
Spotkanie integracyjne - ŚLąskie Rancho- WRZESIEN 2013 r
Nasze pierwsze spotkanie integracyjne po urlopie odbyło się na " Ranczu Śląskim" w Zabrzu. Pogoda dopisała więc wszystkie punkty programu udało nam się zrealizować. Kiełbaski i krupnioki z grilla były przepyszne a i ilość kalorii spalonych w czasie różnych zawodów sportowych była dość spora. Widać jednak, że to już wrzesień bo szybko robi się ciemno i trzeba było się zbierać do domu, ale w sumie było bardzo fajnie.

SIERPIEŃ 2013 r Zielona k/ Kalet Zajazd U Rzepki- Impreza integracyjna
Jeszcze w czasie urlopu pod sam koniec sierpnia pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Zielonej. Zielona leży w lesie nad jeziorem, nad którym leżą ośrodki wczasowe. Można było popływać w jeziorze, pojeździć na rowerach wodnych, pospacerować po lesie czy posiedzieć nad wodą ponieważ od śniadania do obiadu mieliśmy czas wolny.
Po obiedzie natomiast czekała na nas przejażdżka furmanką po lesie oraz tańce przy muzyce na żywo.Wieczorem kiedy uaktywniły się komary pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

CZERWIEC 2013 r - Okuninka k/ Włodawy - Ośrodek Wypoczynkowy
W związku z tym, że z nową stronką zapoznałam się w Okunince,wpis w Kronice także zacznę od pobytu na turnusie rehabilitacyjnym właśnie w....Okunince.
Sam ośrodek jest bardzo ładny, leży nad jeziorem Białym, dookoła jest las, są boiska sportowe, własna plaża.... i rowery
Nasi laryngektomowani w czasie pobytu przeszli istny maraton nauki mowy...nasze panie logopedki: Gosia, Iwona i Ewa prowadziły zajęcia prawie przez cały dzień a często także po kolacji prowadziły zajęcia indywidualne. Na efekty nie trzeba bylo długo czekać, prawie wszyscy nauczyli się mówić a Ci , którzy tę sztukę opanowali wcześniej...szlifowali swoje umiejętności, to oni na zakończenie turnusu zaśpiewali brawurowo dwie piosenki..."Zupa Mariana i Szła dzieweczka "
Nie samą pracą człowiek żyje więc i my mieliśmy swoje przyjemności w postaci.....wieczorków przy muzyce, było pieczenie kiełbasek, kolacje przy grillu, kąpiel w jeziorze, wycieczki rowerowe, jak zwykle graliśmy w gry planszowe.
Byliśmy także na całodniowej wycieczce autokarowej w Zamościu, który jest naprawdę ładny, odrestaurowane kamieniczki na Rynku robią naprawdę wrażenie. Zwiedzaliśmy także kościoły i cerkwie w Hannie, Kodyniu, Włodawie i Jabłecznej.
Jedynym minusem w czasie naszego pobytu w Okunince była walka z komarami i meszkami....rozpoczynała się bladym świtem a kończyła gdzieś w okolicach godziny 22.00.....komary szły spać!!!!
W Galerii do obejrzenia kilka zdjęć.

O Towarzystwie  |   Informacje  |   Biblioteka  |   Kontakt  |   Forum  |   Oddziały  |   Dla Członków PTL
Wszystkie prawa zatrzeżone © 2013 PTLZG.EU
projekt i wykonanie pozycjoner.net
Witryna ta używa plików cookie (pliki zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika) w celach statystycznych i reklamowych.
Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej - więcej informacji tutaj.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.